5 Kamanlı Yerden Isıtma Borusu Pe-rt

     Yerden ısıtma projelerimizde neden 5 katmanlı pe-rt yerden ısıtma borusu kullanmalıyız? En sık sorulanlar arasındadır. Yine  zeminden ısıtma borularının üstün özelliklerini belirten makalemizi aşağıda bulabilirsiniz.

     Sıcak su ile yapılan yerden ısıtma sistemlerinde sıklıkla kullanılan iki çeşit boru bulunmaktadır. Polietilen Raised Temperature Resistant yani Pe-RT Yerden Isıtma borusu imalatında ham madde olarak polietilen kullanılmaktadır. Pe-RT yerden Isıtma borusu İmalat sırasında kullanılan özel yöntemler ve yüksek teknoloji ile moleküller arası bağlarda en yüksek esneklik yakalanırken borunun sahip olduğu basınç ve ısı dayanımı da aynı ölçüde korunabilmektedir. 5 katmanlı Pe-RT Borularda ham maddede kullanılan moleküler yapı ve boru çeperlerinin tam orta noktasında bulunan oksijen bariyeri sayesinde 2,5 emniyet faktörü ve en az 50 yıl ömre sahiptir.

     5 Katmanlı Pe-RT Yerden Isıtma borusunun en büyük avantajı oksijen bariyerinin boru çeperlerinin tam ortasında olmasıdır. Bu özellik yerden ısıtma uygulamalarında borular döşenirken bilhassa keskin dönüşlerde mekanik bozulmaların önüne geçmektedir. Dolayısıyla daha küçük çaparda boru bükülebildiğinden daha küçük modülasyon verme imkanı da olmaktadır.

 

 

     Polietilen coss linked yani Pe-X yerden Isıtma borusu ham madde olarak polietilen kullanılmaktadır. Pe- X borular Pe-Xa , Pe-Xb ve Pe-Xc olmak üzere üç çeşittir. Pe-Xa borularda moleküller arası bağ yoğunluğu en fazlayken Pe-Xc de en düşüktür. Bağ yoğunluğu arttıkça borunun basınca ve ısıya dayanıklılığı da artmakta fakat esnekliği azalmaktadır. Dolayısıyla yerden ısıtma montajında boruların ısıtılarak döşenmesi gerektiğinden gerek işçilikten gerekse montaj zorluğundan kaynaklanan zaman kaybından etkilenilecektir.  

Pe-RT Boru ile Pe-X Boru arasındaki Farklar Boruların Karşılaştırılması

 

Pe-RT Boru : Moleküller arası bağ yoğun, Yumuşak ve esnek bir boru, basınca ve ısıya karşı dayanımı oldukça fazla ve Montajı çok kolay 

 

 

Pe-Xa Boru : Moleküller arası bağ yoğun, Sert ve Kırılgan bir boru, basınca ve ısıya karşı dayanımı  fazla fakat Montajı çok zor. ( İleri teknoloji kullanılarak esneklik kazandırılmış Pe-Xa borular hariç!)

 

Pe-Xb Boru : Moleküller arası bağ Pe-Xa ya göre daha seyrek, A’ya göre biraz daha Yumauşak ve Kırılganlığı az, basınca ve ısıya karşı dayanımı A’ya göre daha az Montajı A’dan biraz daha kolay. 

 

Pe-Xc Boru : Moleküller arası bağ Pe-Xa ve Pe-Xb ye göre daha seyrek, A dan ve B’den daha Yumuşak ve Kırılganlığı az, basınca ve ısıya karşı dayanımı A’ya ve B ye göre daha az Montajı A’dan ve B’dem biraz daha kolay. 

Pe-RT Yerden Isıtma Borusu Teknik Dataları

Boru Cinsi : Pe-RT

Dansite : 0,941 g/cm³

Isıl İletkenlik : 0,40 W/(m K)

Genleşme Katsayısı: (1,8×10−4)/K

Kırılma direnci : 36 MPa

Kırılma Uzaması: 760 %

Elastiklik Modülü: 650 MPa

Boru Serisi Standart Boyut Oranı

S = d – s SBO = 2 · S + 1 ≈ d

2 · S S

S: Borunun Anma Kalınlığı

d: Borunun nominal çapı

α = p · d – s

2 · S