Yalıtımlı Boyler

Katı yakıtlı ısıtma sistemlerinde sıcak su ihtiyacı için boyler hakkındaki ayrıntılı bilgi ve videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 Boyler fiyatları, için tıklayarak e-ticaret sitemize ulaşabilirsiniz.

Boyler yalıtımlı olup ev içinde de ev dışında da ısıtılmaması gereken mekanlara koyulabilmesi için tasarlanmıştır. İçerisinde bulunan kullanım suyunu ısıtırken dışarıya ısı vererek kayıp oluşturmamak için cam yünü ile izole edilmiştir.

  •      İç kazan kısmı galvaniz sacdan imal edilmiş olup kazandan gelen sıcak su kullanım suyunuza karışmayacak şekilde serpantinli boru içerisinden geçirilerek ısı transferi sağlanmaktadır.
  •      Koruyucu statik boya ile kaplanmış dış kabin ile oldukça dekoratif bir görünüm kazanmıştır.

Boyler tanıtım videosunu görmek için aşağıdaki resmi tıklayınız! 

Boyler Nedir?

Boylerler, birden fazla akışkanın birbirine temas etmeden yani karışmadan, sadece ısılarının birbirine geçmesini sağlayan tesisat elemanlarıdır. Katı, sıvı, gaz yakıtlı kazan yada kombilerde, ısı pompalarında, buhar kazanlarında, çiller gibi soğutma sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bir örnek üzerinden daha basit bir şekilde anlatalım. Örneğin katı yakıtlı kazan kullandığınız bir kalorifer sistemi kurduğunuzu düşünelim. Katı yakıtlı kazanda ısıttığınız su, bir pompa yardımı ile tesisatınıza gönderilir. Eğer siz kazanın çıkış kısmına boyler bağlar ve gerekli tesisatınızı kurarsanız, kazanda ısıttığınız su,peteklere gitmeden ısının bir kısmını banyo yaptığınız suya iletecek daha sonra peteklere gidecektir. Böylelikle kazanınız yandığı sürece sıcak su ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Burada tesisatta dolaşan kirli su kesinlikle kullanım suyunuza karışmaz.

Boylerlerde 4 adet giriş ve çıkış bulunmaktadır. Bunlar kalorifer tesisatı giriş; kalorifer tesisatı çıkış , kullanım suyu soğuk su giriş ve kullanım suyu sıcak su çıkış ağızlarıdır.

Dikey tip Boylerler yalıtımsız banyo boyleri ve yalıtımlı olarak ikiye ayrılıyor. Bunlardan yalıtımsız banyo boyleri banyo gibi evin içerisine bir yerlere yerleştirilmelidir. Adından da anlaşılacağı gibi yalıtımsız olduğundan ve dışarıya ısı vereceğinden bodrum garaj gibi yerlere koyulmaması gerekiyor.

Bu şekilde bodrum garaj gibi ısıtılamaması gereken yerlerde kullanım için yalıtımlı tip boylerler daha uygun olacaktır. Isınan suyu uzun süre içerisinde muhafaza ettiğinden hem yakıt sarfiyatı hem de konfor açısından daha iyi sonuçlar doğurur.

Her iki boylerde galvaniz çelikten imal edilmiş olup 4 bara kadar basınca dayanabilmektedir. 4 barı geçen basınçlarda basınç düşürücü kullanılması gerekmektedir.

Banyo boylerinde Kazandan gelen tesisat suyu giriş ve çıkışı boylerin altında bulunan giriş çıkışlara bağlanmalıdır. Yan yüzeylerde bulunan giriş çıkışlar soğuk kullanım suyu girişi ve sıcak kullanım suyu çıkışlarıdır. Tesisatınızın geliş yönüne göre her hangi birini kullanabilirsiniz. Üzerinde bulunan termometre ile içerisinde bulunan suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Yalıtımlı dikey tip boylerlerimizde ise cam yünü yalıtım ile ısı kayıplarını minimumda tutmayı hedefledik. Bu yalıtımlı boylerleri bodrum garaj gibi yerlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu şekilde bodrum garaj gibi ısıtılmaması gereken yerlerden geçen boruların yalıtılmasını tavsiye ederiz.

Boylerlerin montajında en dikkat edilmesi gereken husus, maksimum verimi alabilmek için kazandan çıkan sıcak kalorifer tesisat suyunun hiçbir yere dağılmadan tamamını boylerin içinden geçirdikten sonra radyatörlere dağıtılmasıdır. Bu nedenle kazana ne kadar yakın olursa o kadar verimli olacaktır.